Nenechte padat e-maily do spamu: Co je DMARC a proč ho mít Andrea Vaňková specialistka na e-mailing a technické nastavení online podnikání

Nenechte padat e-maily do spamu: Co je DMARC a proč ho mít

Říkáte si, proč se zajímat o DMARC záznam? Cílem většiny z nás, kdo věnují svou pozornost a čas
e-mailingu, je doručovat naše s láskou připravené e-maily a opečovávat své kontakty. A proto pro vás mám tento článek, který vám pomůže zabránit tomu, aby vaše e-maily skončily ve spamu nebo nebyly na některé adresy doručené.

Od 1. února 2024 zpřísnil Google a Yahoo podmínky pro doručování e-mailů pro hromadnou rozesílku z firemních domén z důvodu větší bezpečnosti a snížení spamovosti. Dá se očekávat, že v budoucnosti se přidá i např. Seznam.cz.

Nastavení záznamu DMARC je nutností pro odesílatele e-mailů, kteří odesílají cca 5 000 nebo více e-mailů najednou, ale doporučuji ho nastavit všem, pokud nechcete jít rovnou do spamu nebo nedoručovat na některé e-mailové adresy. V tomto článku vám vysvětlím nejen to, jak DMARC funguje, ale i možnosti jeho nastavení.

Co to přesně DMARC záznam je?

Domain-based Message Authentication Reporting and Conformance neboli DMARC je bezpečnostní DNS záznam, který chrání e-mailovou komunikaci proti spamu, phishingu a ztrátě domény. Pomáhá udržet si status bezpečného a důvěryhodného odesílatele. A to je přesně to, co by mělo být vaším cílem, pokud chcete být v kontaktu se svými sledujícími v rámci e-mailingu a získávat ze své databáze platící klienty.

DMARC záznam by měl být součástí nastavení DNS záznamů vaší domény stejně jako SPF (Sender Policy Framework) nebo DKIM (DomainKeys Identified Mail), které pokud používáte e-mailové nástroje pro hromadnou rozesílku e-mailů, musíte mít nastavené kvůli správné doručitelnosti.

DMARC určuje e-mailovým serverům, jak zacházet s e-maily, které jsou posílány z vaší domény. Co se s nimi má stát, pokud ověření selže a neprojdou ověřením DMARC. Zda mají být zamítnuty (zásada “reject”) nebo doručeny do spamu (zásada “quarantine”). Také si můžete nastavit zasílání reportů o zpracování e-mailů přijatých pod vaší doménou a jejich formu.

Kde si nastavit DMARC záznam?

Běžte do administrace svého webu (tedy hostingového nebo doménového poskytovatele v závislosti na tom, zda jste u jednoho poskytovatele nebo ne) a v sekci DNS nastavte DMARC záznam.

Pokud netušíte, zda DMARC máte nastavený, stačí si ověřit svou doménu na tomto odkazu, kde uvidíte i správnost nastavení SPF a DKIM.

Správnost nastavení DMARC následně ověříte pomocí stejného online nástroje Dmarcian nebo můžete použít MxToolBox.

Doporučené návody pro snadnější nastavení:

  • Pro nastavení DMARC u Ecomailu najdete návod ZDE.
  • Nastavení DNS záznamů pro SmartEmaling najdete v tomto návodu.
  • Doporučení od MailerLite najdete ZDE.
  • Mailchimp má svůj návod ZDE.
  • Nastavení DMARC u Webkitty.

V případě potřeby a dotazů jsem tu pro vás. Napište mi a mrkneme, jak je na tom váš DMARC. Samotné nastavení tohoto jednoho záznamu je v průměru půlhodinová služba, kdy zkontroluji i záznamy SPF a DKIM, ať máte vše správně. A do 2 dnů od dodání potřebných přístupů máte po starostech. 😉

Jsem specialistka na e-mailing a technické nastavení online podnikání. Pomáhám podnikatelům a malým firmám se správou e-mailingu, webu, automatizací prodeje a tvorbou členských sekcí. Na blogu sdílím vychytávky a novinky pro vaše weby, e-mailing, automatizace prodeje a delegování, ať je pro vás cesta podnikatelským online světem co nejjednodušší. Nedělejte zbytečné kroky, které vás neposunou. Přihlaste se k odběru Valetteru, kde s vámi jednou měsíčně sdílím tipy, díky kterým ulehčíte sobě i svému podnikání.
Andrea Vaňková specialistka na e-mailing a technické nastavení online podnikání, certifikovaná virtuální asistentkaAndrea Vaňková