Má cesta k virtuální asistentce Andrea Vaňková

Má cesta k VA (a 13 tipů na kurzy, které se vám hodí taky)

Cesta k online podnikání a virtuální asistentce byla dlouhá a trnitá. Podnikat a mít něco svého mě táhlo vlastně odjakživa. Jaké překážky jsem potkala a kudy vedly mé kroky se dočtete v dnešním vyprávění. Sdílím v něm také tipy na ověřené kurzy, které mi pomohly na mé podnikatelské cestě. Třeba se budou hodit i vám.

Hned po střední jsem si pohrávala s myšlenkou převzít obchod s jezdeckými potřebami. Koně a jezdecký sport jsou mou vášní odjakživa. Tou dobou jsem byla i pyšnou majitelkou polokrevné klisny Elisabeth a jezdecké licence. Jak jsem tedy uviděla nabídku na možnost převzetí jezdeckých potřeb, už mi to v hlavě šrotovalo.

Nevýhodou bylo umístění obchodu v jiném městě, které sice není nejdál, ale také ne nejblíž. Nakonec to na dojíždění a s tím spojené cestování ztroskotalo. Tehdy jsme s manželem usoudili, že to nemá přes tu vzdálenost cenu.

Sen se tedy rozplynul a cesta k netušené virtuální asistentce mohla pokračovat

Další milník a připomínka mého snu proběhla během první mateřské. V tehdejší práci jsem jako obchodní referentka a podpora maloobchodů byla spokojená. Bohužel se měnilo zrovna s mým koncem rodičovské vedení, které nás do jednoho vyměnilo za nové zaměstnance. 

Tentokrát pro změnu v našem nedalekém městě někdo přenechával květinářství. A tak jsem si pohrávala s myšlenkou pustit se do toho, když si stejně musím hledat práci. Maminka mého manžela je navíc zahradnice, tak bych jí byla k ruce a vše potřebné se naučila.

Tenkrát se to nepotkalo s pochopením v rodině. A co si budeme povídat. Podpora rodiny je půl úspěchu. Našla jsem si tedy novou práci a vše pustila k ledu.

Jak se říká do třetice všeho dobrého

Roky plynuly a po určitém transformačním období jsem s velkou vděčností nastoupila na druhou mateřskou. Náležitě jsem si ji v tom nejlepším slova smyslu užila. Druhý rok na rodičovské jsem pomalu ale jistě začala přemýšlet o tom, kam a jakým směrem se pracovně vydat dál.

Vzpomínám si přesně na chvíli, kdy jsem si uvědomila, že se chci věnovat online podnikání a podpoře podnikatelů. Byl rok 2020. Měla jsem jasno v tom, že se rozhodně nechci vracet zpět do zaměstnání.

V průběhu roku spouštěla Stáňa Stiborová svou Plážovou přípravku a já si řekla, proč ne. Třeba mě to posune tím správným směrem. A tak se také stalo. Ale o tom až za chvíli.

Pilně jsem procházela všechny lekce a pracovní listy. S manželem jsme přemýšleli a vymýšleli různé podnikatelské projekty, jenže pořád to nebylo to ono. Manžel mi pořád říkal: „Tak dělej to, co děláš celý život.“

Ťukala jsem si na čelo, jak bych mohla dělat online administrativní práci, protože jsem celý život pracovala v kanceláři. Začalo to soudní zapisovatelkou, pokračovalo obchodní referentkou a podporou maloobchodů a skončilo referentkou právního oddělení.

A tak jsem si jednou posteskla ve facebookové skupině k Přípravce, že pořád tápu v tom svém tématu a co mi radí manžel, ale že to přece není reálné dělat online. Jaké bylo překvapení, když mi tehdy úžasná Marta Veselá (tímto jí patří velké díky za nasměrování) v komentáři napsala, že tato pozice opravdu existuje. Lze dělat online a označuje se jako virtuální asistentka

Doporučila mi tenkrát Darju Janíčkovou, která pod projektem Šťastná VA podporuje virtuální asistentky nejen v ČR. Hned jsem googlila. Vyhledala Darji skupinu na Facebooku a vstoupila do ní a začala zjišťovat všechny dostupné informace. Napsala jsem Darje i soukromý e-mail s prosbou o zpětnou vazbu.

Cítila jsem v kostech, že to je přesně to ono

Od začátku jsem ani vteřinu nepochybovala o tom, zda je to pro mě. Naopak jsem hned věřila tomu, že je to přesně to, co jsem hledala a jdu do toho. Ne nadarmo se říká, že víra hory přenáší. 🙂

Neváhala jsem se a vstoupila do Darji Klubu pro VA. Bylo to nejlepší rozhodnutí a investice, kterou jsem mohla udělat. Provedla mě krok za krokem vším potřebným, abych si podnikání nastavila hned od začátku správně a co nejlépe. Pilně jsem procházela všechny lekce a pracovala na svém mindsetu, nastavení svých služeb, cenotvorbě a do dneška si nenechám ujít ani jeden záznam z úterních mastermindů na Zoomu.

V roce 2022 jsem také zvládla splnit všechny podmínky pro získání certifikace, kterou jsem v létě 2023 úspěšně obhájila. A za pár měsíců měsíců mě čeká obhajoba další. Ne nadarmo se říká, že podnikání je cesta seberozvoje.

Mé velké díky patří také všem níže jmenovaným, díky kterým jsem se doučila vše potřebné kolem technického nastavení webů, automatizace prodeje nebo nastavení členské sekce. Jmenovitě je to Petra Vymětalová, Lucie Doležalová a Magda Boušková.

Vše potřebné pro práci asistentky už jsem uměla. A co jsem online neznala, to jsem si dostudovala díky těmto kurzům (kliknutím na název se dostanete na stránku daného kurzu):

 1. 2020 – současnost: Klub virtuálních asistentek – Díky klubu jsem začala podnikat jako VA a nastavila si správně služby, cenotvorbu, svůj mindset a umožňuje mi to se dále vzdělávat a rozvíjet.
 2. 2020 – kurz WordPress pro počítačové blondýny – Péťa mě uvedla do tajů tvorby webu na WordPressu a během kurzu jsem si postavila svůj vlastní web a začala se vzdělávat v této oblasti.
 3. Jaro 2021 – kurz Jak začít s MailerLite – Nahlédla jsem pod pokličku e-mailového nástroje MailerLite a naučila se základy potřebné pro rozesílku hromadných e-mailů (založení účtu, nastavení DNS záznamů, DOI, tvorba formuláře, šablony, rozesílka kampaní, tvorba automatizací).
 4. Jaro/léto 2021 – E-mailing MasterClass – Dana zažehla můj zájem o e-mailing a naučit se i segmentaci, pokročilou automatizaci, dotazník, spam pasti, doručitelnost, technické propojení s webem apod.
 5. Léto 2021 – Offline workshop Technická &  Tvořivá – Prakticky jsem pronikla do tajů tvorby webu na WordPressu pomocí Divi a jak vytvořit prodejní stránku a propojit s MailerLite a SimpleShopem. Vložit na web formulář pro sběr kontaktů nebo prodejní formulář. Vzájemné propojení systémů. Zjistila jsem, že členské sekce nejsou takový strašák, jak jsem si myslela. 😃
 6. Léto/podzim 2021 – kurz Technické & Tvořivé online podnikání – Díky Lucky kurzu jsem se naučila připravit stránky webu, prodejky, magnety v systému WP/Divi/Mioweb a následné propojení a práce v MailerLite a SmartEmailingu včetně propojení, založení a nastavení SimpleShopu nebo Fapi. Následovala tvorba členských sekcí a jejich nastavení v kombinaci WP/SimpleShop/Fapi/Mioweb.
 7. Podzim 2021/zima 2022 – kurz Webařce pod rukou – Magda mě provedla tvorbou webu od základu: komunikace s klientem, příprava obsahu a designu webu přes praktickou tvorbu v Divi a veškeré nastavení po doladění, spuštění a testování webu.
 8. Zima 2022/současnost – klub S webařkou za zády – Díky klubu se dál vzdělávám a neunikne mi žádná novinka z oblasti webařiny, SEO, GA apod.
 9. Zima 2022/současnost – klub Kavárna – Pravidelné vzdělávání z oblasti online podnikání a technického propojení webů, prodejních systémů jako SimpleShop a Fapi, e-maling jako MailerLite a SmartEmailing, členské sekce v SS/Fapi/Mioweb atd.
 10. Březen 2022 – MailerLite expert certifikace – Mou vášní se stal e-mailing a tak jsem se pustila do prohlubování vědomostí a vzdělávání v této oblasti.
 11. Jaro/léto 2022 – Copy Mentoring – Být si jistá v prodejních textech a vědět jak na to. Proniknutí do tajů copywritingu.
 12. Podzim 2022/jaro 2023 – Copy Mastermind – Podpora a zpětná vazba je k nezaplacení. Navíc nás Péťa krásně motivuje psát a jít do toho také prakticky.
 13. Březen 2023 – Ecomail certifikace – Rok se s rokem sešel a rozšířila jsem si vědomosti i praxi v mailovém nástroji Ecomail a stala se jejich certifikovaným partnerem Basic.
 14. Červenec 2023 – InboxQueens – stala jsem se členkou tohoto sdružení žen kolem e-mailingu, abych mohla dále růst a vzdělávat se v tomto oboru.
 15. Září 2023 – E-mail marketing pro e-shopy – absolvovala jsem školení od Ecomailu, které vedla zkušená e-mail marketing specialistka Andrea Fuxová.

Poučení? Nezavírejte oči před svým snem. Ne nadarmo se říká, že víra hory přenáší a něco na tom bude. Vykročte, udělejte ten první krok a cesta se před vámi jistě dřív nebo později otevře. A intuice už vám potom napoví, zda je to přesně to, co hledáte a chcete nebo je třeba hledat dál.

Virtuální asistence mi umožnila se dál vzdělávat a najít přesně to, kde je mé flow a co mě baví. Postupně se vyprofilovat a specializovat se v tom, kde je má vášeň. Navíc miluji tu různorodost práce, kterou mohu poskytnout nejen sobě, ale i svým klientům.

Chcete začít delegovat, ale netušíte, kdo je to virtuální asistentka a jak vám může pomoci? Pak si přečtěte miniseriál o delegování, který jsem připravila pro vzdělávací portál Rozmotávač myšlenek.

Jsem specialistka na e-mailing a technické nastavení online podnikání. Pomáhám podnikatelům a malým firmám se správou e-mailingu, webu, automatizací prodeje a tvorbou členských sekcí. Na blogu sdílím vychytávky a novinky pro vaše weby, e-mailing, automatizace prodeje a delegování, ať je pro vás cesta podnikatelským online světem co nejjednodušší. Nedělejte zbytečné kroky, které vás neposunou. Přihlaste se k odběru Valetteru, kde s vámi jednou měsíčně sdílím tipy, díky kterým ulehčíte sobě i svému podnikání.
Andrea Vaňková specialistka na e-mailing a technické nastavení online podnikání, certifikovaná virtuální asistentkaAndrea Vaňková